نشست نقد کتاب «سرقت در میدان صدویکم» نوشته نیلوفر مالک با حضور نویسنده کتاب و جمعی از نوجوانان به همت تم استوری و در فرهنگسرای اشراق برگزار شد.

مالک در ابتدای این‌نشست گفت: بیشتر در حوزه نوجوانان قلم می‌زنم و از سال ۱۳۷۵ کار نوشتن را آغاز کردم و در ابتدا کتاب‌های علمی می‌نوشتم. پس از آن کتاب‌هایی برای بزرگسالان نوشتم. از سال ۱۳۹۴ تصمیم گرفتم فقط برای نوجوانان کتاب بنویسم. خودم هم فقط کتاب‌های حوزه نوجوانان را مطالعه می‌کنم. به علت زلالی و صداقت نوجوانان در این حوزه کار می‌کنم و هر جا فرصتی دست بدهد ترجیح می‌دهم با نوجوانان صحبت کنم.

وی با اشاره به مؤلفه‌های نوشتن برای مخاطب نوجوان افزود: برای مخاطب نوجوان باید به چیزهای زیادی فکر کرد. باید به علایق، سلیقه و دغدغه‌های او توجه کرد. باید به‌وسیله داستان به آن‌ها امید دهیم. همچنین شخصیت اصلی داستان باید نوجوان باشد و حواسمان باشد که نوجوان ساده است اما نادان نیست؛ به‌خصوص نوجوانان امروزی که خیلی باهوش هستند و باید به شعورشان احترام بگذاریم.

نویسنده کتاب «زیر سایه آفتاب» در پاسخ به اینکه چرا سراغ نگارش کتاب کارآگاهی «سرقت در خیابان صدویکم» رفته است گفت: پیش از نگارش کتاب «سرقت در خیابان صدویکم» در ژانرهای مختلفی برای نوجوانان کتاب نوشته بودم و علاقه داشتم در زمینه کاراگاهی هم کتابی بنویسم. نگارش این کتاب به دلیل کارآگاهی بودن و ژانر آن کار بسیار سختی بود. به این دلیل که باید با دقت اطلاعات را در مقاطع خاصی به مخاطب بدهم تا داستان لو نرود و خواننده تا انتها داستان را دنبال کند.

وی افزود: به یاد دارم یکی از مخاطبان نوجوانی که کتاب را خوانده بود به من گفت: با وجود اختلاف سنی با نوجوانان چقدر شناخت خوبی از ما داشته‌اید و این برای من باعث خرسندی است که می‌شنوم مخاطب هدف کتاب توانسته با شخصیت‌ها هم‌ذات‌پنداری کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *